Řekni mi, co se ti dnes líbilo

zlute_kytky

 

Pro většinu dětí, ne-li pro všechny, jsou důležité rituály. Cítí se s nimi tak nějak jistěji, bezpečněji, prostě je potřebují pro svou psychickou pohodu. Určitě téměř v každé domácnosti probíhají zaběhnuté rituály. Chci vám o jednom takovém napsat, o čem bude řeč, vyplývá již z nadpisu.

 

 

Mnohdy si děti ani my rodiče neuvědomujeme, co všechno nám přináší jednotlivé dny. Tím, že si každý večer spolu sedneme a zrekapitulujeme si právě proběhlý den, si připomeneme, co pěkného nám onen den přinesl. Nejvhodnější doba je po večeři, po vykoupání dětí a vyčištění zoubků, kdy jsou děti už připraveny na uložení ke spánku. Ideální je, když jsou u toho všechny děti a oba rodiče. Posiluje to vzájemné pouto mezi všemi.

 

Všichni se sesednou třeba na zem nebo na pohovku v obývacím pokoji (či kamkoliv jinam, ale vždy na stejné místo). A každý postupně říká, co hezkého či zajímavého mu daný den přinesl. Na otázku: „Tak copak se ti dneska líbilo?“ může přijít od vašeho dítěte strohé „Nic“. Připomíná to velice obvyklou odpověď na často mezi lidmi kladenou otázku: „Jak se máš?“, a to: „Nic moc…“ Jenže ten, kdo s dítětem ten den prožil (obvykle to bývá matka), může dítěti trochu napovědět: „A co takhle ten výborný oběd, co jsme dnes měli u babičky?“ nebo „Tobě se nelíbilo, jak sis na hřišti hrála s Aničkou?“ a nebo „Mně se moc líbilo, jak jsi mi dnes krásně pomáhala připravit večeři“. V tu chvíli se dítě usměje a začne chrlit také svoje větičky typu: „Mně se líbilo, jak jsme potkali toho roztomilého pejska a mohli jsme si ho pohladit“, „Mně se líbilo, jak pěkně svítilo sluníčko a mohli jsme si zaplavat v rybníku“, „Jsem moc rád, že jsem si zajezdil na kole“, „Mně se líbilo, jak jsem tatínkovi pomáhal s opravou autíčka“, „Mně se moc líbily ty žluté kytičky, které nám rostou na zahrádce“.

 

Může se jednat o velké události, stejně tak jako o maličkosti. Jde o to, uvědomit si, kolik pěkných a příjemných věcí nás ten den potkalo. A vždycky se něco najde. Samozřejmě se do „hry“ může zapojit i maminka s tatínkem, případně další spolubydlící či návštěva. Nejde o hodinové povídání, jedná se o několikaminutovou záležitost, po které se všichni členové rodiny rozloučí a popřejí si dobrou noc a hezké sny.

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273