Proč potřebujeme spát?

jirik_spi

Každá živá bytost potřebuje spát. Stejně jako nejde žít bez jídla a pití, nelze přežít bez spánku.
Při spánku si naše tělo odpočine a je připraveno na další den. Spánek je něco jako mini-očkovací látka pro tělo, bez ní to prostě nejde. Spánek také dává našemu mozku příležitost setřídit všechny nashromážděné informace. Vědci si nejsou přesně jisti tím, jak vlastně mozek ve spánku funguje, ale vědí, že zatímco spíme, náš mozek třídí informace, odplavuje škodlivé chemické látky a řeší problémy.

 

Doba spánku závisí na věku každého z nás. Miminko potřebuje spát až 15 hodin denně. Mnoha starším lidem stačí 6 – 7 hodin spánku každou noc. Děti ve věku 5 – 12 let potřebují denně asi 10 – 11 hodin nočního spánku (mladší děti potřebují spát ještě i přes den, ale to je hodně individuální).

 

Pokud člověk vynechá jeden noční spánek, další den může být nemotorný a mrzutý. Po dvou probdělých nocích může nastat porucha myšlení a jednání – člověk není schopen dělat běžné denní úkony. Po pěti nocích beze spánku člověk trpí halucinacemi, což znamená, že vidí věci nebo osoby tam, kde ve skutečnosti nejsou.

 

Zkrátka, pro tělo je nemožné odpočinout si jak fyzicky, tak psychicky, bez pravidelného spánku.

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273