Přírodní a umělá barviva

lentilky

Barviva hrají důležitou roli v potravinářské výrobě. Spotřebitel sáhne v obchodě raději po krásně sytě barevné limonádě, než po té, která má barvu nevýraznou. Na barvu výrobků se zaměřují hlavně děti, proto se právě spousta cukrovinek přibarvuje – a v naprosté většině případů jde o barviva umělá.
Barviva se dělí do dvou skupin – na přírodní a syntetická neboli umělá. Do první skupiny patří i přírodně identická barviva, která jsou po chemické stránce stejná jako přírodní barviva, vyrábějí se ale synteticky.
Mezi přírodní barviva patří např. karoteny (E 160a), chlorofyly a chlorofyliny (E 140), anthokyany (E 163), riboflavin (E 101) a karamel (E 150).
Mezi nejčastěji používaná syntetická barviva se řadí: E 120 (červené barvivo), E 122 (červené syntetické azobarvivo), E 123 (syntetické modročervené azobarvivo), E 124 (syntetické jasně červené azobarvivo), E 127 (červené barvivo), E 131 (jasně modré syntetické barvivo), E 132 (tmavomodré syntetické barvivo), E 133 (modré syntetické barvivo), E 142 (modrozelené syntetické barvivo), E 151 (černé azobarvivo), E 154 (syntetické žlutohnědé barvivo), E 155 (červenohnědé azobarvivo).
Většina umělých barviv jsou syntetické chemikálie, jež se v přírodě nevyskytují. Užití barviv většinou naznačuje, že při výrobě nebylo použito ovoce nebo jiné přírodní složky. Barviva mohou způsobovat hyperaktivitu u dětí nebo mohou vyvolávat některé alergické reakce.

zdroj: kniha Víme, co jíme od autorky Dr. Terezy Vrbové, nakl. EcoHouse, 2001

 

Všimněte si, že všechna syntetická barviva, uvedená v tomto článku, patří do posledních dvou skupin (tedy škodlivých a velice škodlivých éček) uvedených v článku Přídatné látky v potravinách neboli Éčka. Stačí zapamatovat si několik číselných kódů a při čtení etiket se těmto výrobkům (určených především dětem) raději vyhnout.
Typickou cukrovinkou s umělými barvivy bývaly lentilky. Ty na našem obrázku už však obsahují barviva přírodní, můžete si všimnout, že nejsou tak výrazně barevné jako ty uměle barvené.

 

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273