Pohyb kojence a batolete

pohyb

Pohyb v kojeneckém věku
Sport a pohybová aktivita vůbec provázejí dítě již od období před narozením. Tvrdí se, že nenarozené dítě kopíruje pohyby matky při plavání, cvičení atd. V kojeneckém období si dítě vytváří první pohybové vazby, kojenec se naučí lézt, sedět a naučí se základům chůze. Není dobré kojence nutit aby začali chodit co nejdříve, protože pak může dojít k přetěžování kloubů. V tomto období se za pomoci pohybu formují správná prohnutí páteře tj. zvedáním hlavičky se formuje krční lordóza (prohnutí krční páteře dopředu), při sezení se vytváří prohnutí hrudní páteře vzad (hrudní kyfóza) a při stoji se formuje prohnutí v bederní části (bederní lordóza). Pro podporu rozvoje pohybu můžeme využít například barevné míče, které se po dotyku kojence pohybují, nebo chrastítka, která vydávají různé zvuky. Míč, nebo chrastítko můžeme kojenci pomalu posílat, můžeme jej klást na krátkou vzdálenost od kojence tak, aby se k nim musel doplazit nebo dolézt po kolenou.

Pohyb v batolecím věku (1-3 roky)
V období batolecím je schopnost pohybovat se a začít chodit jedním z kritérií, podle kterého se posuzuje vyspělost dítěte. Chůze se stabilizuje a stává se jistou, dítě se snaží i o běh.

V tomto období musíme již sledovat správné držení těla a případně jej podporovat cvičením. Známé jsou výsledky cvičení profesora Vojty, který jasně prokázal, že správně zvolená forma fyzické aktivity v tomto věku může výrazně pomoci rozvoji dítěte, cvičením lze zlepšit nebo odstranit případné nedostatečné prohnutí nebo další problémy páteří a vhodné cvičení v tomto věku má léčebný a preventivní účinek. Jedná se o konkrétní cviky, které rodiče s dítětem cvičí podle daných schémat.

Doporučuje se také chodit s dětmi na dětská plavání, nebo základní cvičení v tělocvičnách, kde se děti učí i pozorováním svých vrstevníků. Při plavání se děti také naučí nebát se vody, navíc se rozvíjí plíce i svalstvo zad a krční páteře. Děti se už také snaží „neshodit se brekem“, jde jim o to, aby se jim ostatní nesmáli, když jim něco nejde. Dále u batolat rozvíjíme manuální zručnost, tedy schopnost uchopit míček, kopnout do míče, hodit kroužek atd.

Již ve velmi ranném věku se dítě učí obratnosti, koordinaci pohybů, rychlosti i síle a schopnosti spojovat je dohromady. Odborníci spočítali, že batole aktivním pohybem stráví 70-80 % času, kdy nejí a nespí, tedy 7 i více hodin. Z toho je jasně vidět, že pohyb nás provází celý život již od časného dětství.

 

Jaké pohybové aktivity jsou pro batolata vhodné ?

Aktivity rozvíjející obratnost – zejména obratnost končetin, tj. uchopování, zvedání, držení atd. založené na střídání různých druhů hraček
Aktivity rozvíjející rychlost – střídání různých pohybových aktivit jako jsou běhy, lezení, kopání a podobně.
V tomto období by rodiče neměli dítě v pohybu omezovat, pouze by měli dohlídnout na to aby se nezranilo. Je velmi důležité aby pohyb nevycházel jen z podnětu dospělých, ale také z her s vrstevníky a se staršími dětmi.

 

Děti od 3 let
Následující přehled uvádí, kolik pohybové aktivity by děti optimálně měli mít v různých věkových obdobích. 50% uváděných hodnot je pro dítě naprostým životním minimem.

Doporučený podíl pohybové aktivity dětí v procentech jejich celodenního režimu

4-6 let 25%
7-11 let 21 %
12-14 let 17%
15-18 let 13 %

Doporučený rozsah pohybové aktivity dětí v hodinách denně

4-6 let 6 hodin
7-11 let 5 hodin
12-14 let 4 hodiny
15-18 let 3 hodiny

zdroj: www.vyzivadeti.cz

 

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273