Pobyt dětí venku

prulezka

Asi neexistuje všeobecně platné pravdilo, kolik času denně by mělo dítě strávit venku. Záleží na mnoha různých faktorech, např. je-li dítě zcela zdravé, čilé, je-li vhodné počasí (není příliš velký mráz nebo extrémní horko), apod. Pokud ale pouze lehce prší, je dobré dítě obléci do pláštěnky, obout gumovky a vyrazit ven.

Dítě by určitě mělo jít ven alespoň na chvíli každý den. To platí už od novorozeneckého věku, když se vrátí s maminkou z porodnice a je zdravé. Většinou to bývá tak, že 4. až 5. den po propuštění z porodnice může rodina vyrazit na svou první krátkou procházku s kočárkem. Vhodné oblečení miminka spolu s odpovídající zavinovačkou nebo přikrývkou je samozřejmostí.

Je-li dítě nemocné a lékař doporučil pobyt venku vynechat, je vhodné novorozence či kojence dát spát alespoň k otevřenému oknu nebo do dobře vyvětrané místnosti.

U staršího dítěte platí podobné pravidlo, že pokud jeho zdravotní stav není úplně v pořádku, pobytu venku by se mělo raději vyhnout. To se týká hlavně horečnatých onemocnění, infekčních nemocí apod. Má-li dítě „jen“ např. rýmu a jinak se chová čile, je možné s ním jít na chvilku ven. Pokud si nejste jisti tím, zda pobyt venku raději vynechat, poraďte se se svým pediatrem.

Děti se mohou věnovat venku různým aktivitám. Oblíbená jsou různá dětská hřiště, pískoviště, děti mohou jezdit na tříkolce, kole či koloběžce, mohou hrát s ostatními dětmi míčové i jiné kolektivní hry, prostě cokoliv. Nejlepší je pro dítě takový druh pohybu, který ho baví a je pro něj přirozený.

Pokud je to možné, děti by si měly hrát co nejdál od hlavní silnice, a to jak z bezpečnostních důvodů, tak i z důvodu vdechování výfukových plynů. Ideální je pobyt dětí na zahradě u rodinného domu na vsi, tam mají veliké možnosti vyžití a ovzduší je jistě zdravější než ve městě. Nevýhodou může být určitý stereotyp a stále stejné prostředí.

Velmi oblíbenou destinací dětí bývá zoologická zahrada. Tam je spojen pobyt dětí venku s poznáváním různých druhů zvířat či rostlin. Je zde tedy skloubeno příjemné s užitečným. Podobný přínos má pro děti procházka lesem, kde je zdravé ovzduší a dostatek podnětů k přirozenému učení.

Na závěr bych chtěla zmínit to, že pokud se dítě během odpoledne dostatečně vyběhá venku, určitě mu vyhládne a s chutí zbaští tu zeleninovou polévku, kterou při obědě tak odmítalo. Tento článek tedy určitě není vzdálen hlavnímu tématu tohoto webu, jak by se na první pohled mohlo zdát:-)

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273