Natur bujóny od Vitany

natur_bujony

 

Na trhu samozřejmě existuje již velmi dlouhou dobu veliké množství různých bujónových kostek. Ale… když jste si přečetli složení, nejspíš Vám stejně jako mně zamrazilo při představě, že byste s nimi vařili pro svoje malé děti. Nebudu zde vyjmenovávat jednotlivé značky a konkrétní názvy bujónů, které jsou naprosto nevhodné pro malé, ale snad i větší děti. Ráda bych Vás naopak upozornila na bujóny, které se na našem trhu objevily teprve nedávno a já osobně jsem po jejich objevení doslova zajásala.

Do té doby byly k sehnání pouze zeleninové „kostky“, které jsou BIO a neobsahují žádné nevhodné chemické látky, jako je glutaman sodný či jiné zvýrazňovače chuti a jiná aditiva. Potom firma Alnatura začala nabízet i slepičí BIO bujóny. Vůbec nic proti nim nemám, ba naopak. Jsem ale moc ráda, že i Vitana, která je daleko dostupnější, co se týče místa, kde se dají sehnat, přišla s novými bujóny. Můžete je koupit v každém větším supermarketu a nemusíte se vydávat do specializovaných prodejen se zdravou výživou.

Jedná se o Natur bujóny, které jsou v nabídce hned ve čtyřech provedeních: bylinkový, zeleninový, kuřecí a hovězí. Pro Vaši představu Vám zde vypíši složení jednotlivých bujónů, abyste se mohli rozhodnout pro jejich případný nákup.

  • Natur bujón bylinkový: mořská sůl 32 %, rostlinný tuk, sušená zelenina (cibule, špenát, libeček kořen, petrželová nať), bramborový škrob, kvasnicový výtažek, přírodní aromata (zeleninové, cibulové), kukuřičný maltodextrin, cukr krupice, směs bylinek 1,5 % (bazalka, oregano, tymián, rozmarýn), olivový olej 1 %, rostlinná vláknina, směs koření (kurkuma mletá, pepř černý mletý). 
  • Natur bujón zeleninový: mořská sůl 30 %, rostlinný tuk, bramborový škrob, kvasnicový výtažek, přírodní aromata (zeleninové, cibulové), sušená zelenina 9,1 % (mrkev, cibule, pórek, pastiňák, květák, libeček kořen, celerové semínko, brokolice, celerová a petrželová nať), olivový olej 1 %, rostlinná vláknina, směs koření (kurkuma mletá, pepř černý mletý).
  • Natur bujón kuřecí: mořská sůl 27 %, rostlinný tuk, škrob bramborový, kvasnicový výtažek, přírodní aromata (kuřecí, cibulové), kukuřičný maltodextrin, slepičí tuk 1,8 %, sušená mrkev 1,6 %, cukr krupice, kuřecí maso mleté 1 % (kuřecí maso 50 %, strouhanka, vaječný bílek), rostlinná vláknina, směs koření (kurkuma mletá, muškátový květ mletý, pepř černý mletý), celerové semínko mleté, sušená petrželová nať.
  • Natur bujón hovězí: rostlinný tuk, mořská sůl 26,3 %, bramborový škrob, kvasnicový výtažek, kukuřičný maltodextrin, přírodní aroma telecího masa, výtažek hovězího masa 2,5 %, cukr krupice, sušená zelenina 3 % (mrkev, cibule), sušené telecí maso 2 %, rostlinná vláknina, saturejka zahradní mletá, pepř černý mletý.

Já osobně tyto bujóny při vaření používám poměrně často a velmi ráda. Jsou velmi chutné a jednotlivým jídlům dodají opravdu ten správný šmrnc. Dají se použít nejen na přípravu polévek, ale i na dochucení omáček, různých dušených jídel, při pečení masa či zeleniny, prostě všude tam, kde byste použili vodu na podlití, ale s bujónem je to přece jen o něčem jiném. Natur bujóny obsahují mořskou sůl, takže je použijte pouze tehdy, když Vašim dětem začínáte jídla už trochu solit, tedy určitě po ukončeném 1. roce života.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273