Mají vaše děti dostatek spánku?

tomik_spi

Je jasné, že každé dítě je „nastavené“ jinak. Nelze obecně říci, kolik hodin má dítě v noci prospat nebo do kolika let musí spát po obědě. Rodiče obvykle své děti dobře znají a poznají, zda jim stávající počet hodin spánku stačí či nikoliv.

 

 

 

Je třeba si uvědomit, že prvořadé jsou potřeby našich dětí, tedy co se potřeby spánku týče. Rodiče by spánek dětí neměli regulovat podle toho, jak se jim to zrovna nejvíc hodí. Pokud maminka z důvodu, že potřebuje v poledne něco vyřídit ve městě, nedá své dvouleté dítě spát po obědě, ačkoliv je na to navyklé, dělá velkou chybu, protože dítě bude jistě unavené a podrážděné a nakonec může dojít k tomu, že bude usínat ve stoje. Ano, je někdy těžké skloubit potřeby dětí (zvláště když jsou v rodině dva nebo dokonce tři sourozenci) s chodem jiných důležitých věcí. Ale určitě to vždycky jde udělat tak, aby byly spokojené jak děti, tak maminka se svými důležitými úkoly.

 

Dále bych se ráda zmínila o večerním ukládání k spánku. Samozřejmě zde opět nelze určit jednotný čas, kdy by dítě mělo jít na kutě. Ale pokud jde o malé děti, tedy kolem 2 – 3 let, určitě by nemělo jít do postele téměř o půlnoci jen proto, že tatínek chodí pozdě z práce a dítě si vůbec neužije. Tady také samozřejmě také záleží na tom, zda dítě spává ještě odpoledne. Jistě půjde dřív do postele ten, kdo už během dne nespí než ten, kdo si ještě dopřává spánek po dobrém obědě.

 

Není dobré nechat rozhodnutí o tom, kdy si půjde lehnout, na samotném dítěti. To by jednou šlo do postele v 8 hodin večer, jindy třeba v 11. Určitě bychom měli dodržovat alespoň přibližně pravidelnou večerku a i když dítě někdy může protestovat, je důležité neustoupit. I když dítě třeba neusne hned, je dobré mu vysvětlit, že teď už prostě není čas na hraní ani na prohlížení oblíbené obrázkové knížky či na vyprávění prožitých zážitků. Pokud dítě v klidu leží a nevěnuje se jakékoliv jiné činnosti, zákonitě musí brzy usnout. Je-li hodně neklidné, je dobré mu udělat třeba masáž reflexních ploch na nožkách, která ho určitě zklidní. Nebo mu tichým hlasem zazpívat klidnou písničku. Každá maminka jistě přijde na způsob, jak své dítě uklidnit.

 

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273