Když dítě nemůže spát

panenka

Někdy to vypadá, že děti vlastně ani nepotřebují spát. Rády by dělaly všechno možné, jen aby si nemusely lehnout do postele a v klidu usínat. Je přece tolik věcí, které je možné dělat, tolik podnětů k dovádění a hraní! Jenže kdo si pořádně v noci neodpočine, sám na sobě druhý den pozná, jak důležité je důkladně se prospat.

Existuje ale také spousta různých příčin, proč děti nemohou usnout a dále v klidu prospat celou noc. Představme si zde některé z nich:

Strach
Jednou z hlavních příčin, která brání dětem usnout, je pocit strachu. Některé děti se bojí tmy, jiným nedovolí usnout strach z toho, že jsou v pokojíčku samy. Některé děti jsou vyděšené z různých zvuků, které se večer a v noci zdají být daleko intenzivnější a hlasitější – ve dne by si jich ani nevšimly. Může to být třeba kočka, scházející po schodech vašeho domu. Děti mívají bujnou představivost a spánek ne a ne přijít. Pokud to vaše dítě vyžaduje, nechte mu rozsvícenou malou lampičku, bude se cítit jistěji. Neusne-li vaše dítko bez vaší přítomnosti, buďte u něj. Jednou přijde čas, kdy se osamostatní a už vás potřebovat nebude. Původce „podivných“ zvuků se snažte dětem vysvětlit a zklidnit je tím, že je ujistíte, že je vše v pořádku a nemůže se nic zlého stát.

Špatné sny
I když se dítěti podaří v klidu usnout, může se probudit tím, že mělo velice nepříjemný sen. Dítě může hodně plakat, aniž by se úplně probudilo. V tu chvíli je dobré dítě zcela probudit, uklidnit, popřípadě nechat vypovídat z nepříjemného snu a pak zase nechat rychle usnout. Špatné sny mohou následovat po strašidelné pohádce před spaním, po shlédnutém filmu apod. Proto je vhodné dětem číst nebo vyprávět jen příjemné a pozitivní příběhy, aby šly spát s klidnými myšlenkami.

Starosti a stres
Ano, i děti mohou mít starosti. Mohou být také hodně stresovány. Stačí neshody ve školce nebo očekávaný písemný test ve škole a stres je na světě! Některé děti mohou špatně snášet příliš nabitý denní program – stačí si o všem promluvit, upravit rozvrh aktivit a problém může být snadno vyřešen.

Velké změny
Děti jsou citlivé na změny. Může to být stěhování, rozvod rodičů, nebo dokonce smrt někoho blízkého. Je jasné, že takové „rány od života“ mohou zamávat s klidným usínáním a spánkem vůbec. Zde může pomoci důkladná promluva s matkou či otcem o celém problému, dítě by nemělo negativní pocity v sobě dusit. I když samotné povídání jádro problému nevyřeší, může hodně pomoci v tom, aby se dítě cítilo bezpečněji.

Pocity nepohodlí
Má-li vaše dítě hlad, žízeň, je mu zima nebo moc teplo, může mu to bránit v klidném usnutí. Dejte mu trochu napít, což vyřeší žízeň i hlad, odkryjte ho nebo více přikryjte, prostě udělejte vše pro to, aby se cítilo spokojeně. Určitě rázem spokojeně usne.

Pravidelné rituály
Děti milují pravidelnost. Je dobré před spaním dělat vždy stejné věci, aby se dítě cítilo bezpečně a snadno usínalo. Večerní rituál může začít koupáním, následovat může čtení pohádkové knížky, vyprávění vlastní pohádky, nebo třeba krátká uklidňující masáž – spíše takové hlazení. Mezi časté rituály patří také pití oblíbeného mléka nebo usínání s oblíbenou hračkou. Každá rodina má jistě své vlastní pravidelné činnosti, bez kterých se neobejde žádný večer. Je důležité je opravdu pravidelně dodržovat.

 

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273