Jak vybrat ty správné botičky pro začínající „chodce“?

boticky

 

Pokouší se Vaše dítko o první samostatné krůčky? Už Vás určitě napadla otázka, jak pro něj nejlépe vybrat ty správné botky. Pojďme se spolu podívat na to, jak boty vybrat, podle jakých kritérií, abychom ani v nejmenším neuškodili maličké vyvíjející se nožce.

Především samozřejmě musíme brát v úvahu roční období. Teď v létě se určitě hodí sandálky a také nějaké uzavřené boty, kdyby bylo chladno. Na tom, zda má doma dítě nosit bačkorky, se nemohou odborníci jednoznačně shodnout. Někdo tvrdí, ať doma běhají děti bosy, jiní zase jsou opačného názoru, a to, že by nožka měla být fixována v pevné bačkůrce. Nejlepší je asi něco mezi. Když je venku hodně horko, asi těžko naše malé dítko v bačkůrkách vydrží. Může běhat buď v protiskluzových ponožkách nebo zcela bosé. Když už tedy koupíme našemu drobečkovi bačkůrky, určitě by měly být kotníčkové se šněrováním.

Botky pro naše nejmenší by vždy měly být z přírodních materiálů, jako je useň nebo textil. Měli bychom vždy kupovat boty zcela nové, kvůli správně se vyvíjející klenbě nožky. Botky by měly být spíš širší, ne s úzkou špičkou a vždy s plnou patou (to platí hlavně o sandálkách). Na pantoflíčky pro naše nejmenší raději rychle zapomeneme. Botka musí pevně obepínat nárt a ve špičce musí být dostatečný prostor pro pohyb. Když se vydáte na nákup prvních dětských bot, musíte přesně změřit délku chodidla. Noha se vždy měří vestoje, stejně tak se i zkouší boty. Vždy se musí zkusit obě boty a dítě by se samozřejmě mělo trochu po prodejně projít. Uzavřené botky by měly být v nášlapné části vybaveny stélkou nebo vložkou ze savého materiálu, z důvodu sání potu. Bota musí být v místě ohybu co nejohebnější. Podpatky by samozřejmě měly být co nejnižší. Důležitým kritériem pro výběr dětské obuvi by měla být jejich hmotnost: boty by měly být co nejlehčí.

Malé botky by měly být buď šněrovací nebo na suchý zip, aby se do nich dobře nazouvalo a aby po zavázání byly dost pevné.

Dětskou nožku bychom měli přezkoušet každé dva až tři měsíce. Nožka našich nejmenších je ještě celkem měkká a poddajná, a proto nám dítě nemusí spolehlivě oznámit, že ho bota tlačí. Botka by měla měla být vždy o 1 – 1,5 cm delší než nožka dítěte.

Teď v létě se samozřejmě nabízí nechat dítě venku po trávě či po písku běhat bosé. Nechte děti bez bot co nejčastěji, samozřejmě s ohledem na počasí a na strukturu a teplotu povrchu, po němž běhají. Běháním naboso venku se správně vytváří nožní klenba našich nejmenších.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273