Jak si poradit s nachlazením?

st_naruc

 

 

Vaše dítě má rýmu. Nebo kašle. Případně obojí najednou. Horečku ani zvýšenou teplotu nemá, nic ho nebolí, návštěva lékaře se vám zdá zbytečná… V nadcházejícím podzimním období bývají děti nachlazené poměrně často, obzvlášť když navštěvují předškolní či školní zařízení, kde je velká koncentrace dětí. Jak si tedy s nachlazením poradit bez chemických léčiv, co nejpřirozeněji?

 

 

 

 

  • V tomto období by děti měly přijímat hodně vitamínu C, a to i preventivně. V praxi to znamená konzumovat pomeranče, brokolici, brambory, černý rybíz (mražený nebo kompotovaný), papriky, kapustu, šípkový čaj, …

  • Pokud má vaše dítě kašel, rýmu nebo obojí, je velmi účinné zabalit do kapesníku (jako do ranečku) na kostičky nakrájenou syrovou cibuli a takto připravený raneček, který musí být velmi pevně zavázaný, připevnit v bezprostřední blízkosti jeho postele. Každý večer je nutné cibuli vyměnit za čerstvou.

  • Na kašel se opět hodí cibule, a to namočená do medu. Nadrobno nakrájenou cibuli zalijte medem a nechte dostatečnou dobu louhovat. Med po určité době jaksi více zkapalní a nasákne do sebe chuť a vůni cibule. Dětem se podává samozřejmě jen med, a to po lžičkách, jako velmi účinný a chutný sirup.

  • Účinným prvkem proti nachlazení je zinek. Pokud vašim dětem chutnají dýňová semínka, dejte jim je občas chroupat. Je to lahodný a přírodní zdroj zinku.

  • To, že by děti neměly jít do dětského kolektivu, když jsou nachlazené, asi ani nemusím psát. Doma je dobré hodně odpočívat. Je jasné, že děti, kterým je jinak celkem dobře, neudržíme v posteli. Měli bychom se ale snažit o klidný režim, tedy spíše statické hry. Prohlížení knížek, čtení pohádek, hraní karet, ale i jiných společenských her, to jsou činnosti vhodné pro dítě, které bojuje s virovou infekcí. Děti, které jinak po obědě nespávají, by měly alespoň ulehnout do postele a opravdu si odpočinout. Pokud usnou, je to velké plus.

  • Pobyt venku není zapovězen. Nemá-li dítě horečku nebo ho netrápí bolesti, není důvod, proč nejít ven. O vhodném oblečení se zmiňuji níže, v posledním odstavci.

  • Pokud dítě nebude mít během nemoci chuť k jídlu, zkuste mu nabídnout slepičí vývar. Je velmi posilující a většinou dětmi dobře přijímaný.

     

Co můžeme učinit pro to, aby naše dítě nechytilo každý virus, který kolem něj proletí? Děti od 3 let je dobré otužovat. Více se o otužování dočtete zde. Také bychom měli dbát na správné oblékání dětí. Když je teplo, není dobré je hodně navlékat, naopak když je chladno, je lepší mít na sobě více vrstev oblečení. V tomto období se tedy začíná dobře uplatňovat tzv. „cibulovité“ oblečení. Může se vždy obléknout nebo naopak sundat jedna nebo více vrstev oděvu, podle momentálního počasí. Víme, že rána bývají hodně chladná, přes den se ale citelně oteplí. Tomu bychom měli přizpůsobit celkové oblečení dětí.

 

 

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273