Balírna na bezlepkové potraviny

autor: PRO-BIO

8055d27ff318c79cc877a04a463b8e86106b7a4c

Slavnostním zahájením začala dne 13. 4. 2012 rekonstrukce nové balírny pro bezlepkové potraviny obchodní společnosti PRO-BIO, s.r.o. ve Starém Městě pod Sněžníkem.

Plán vzniku nové bezlepkové balírny navazuje na rekonstrukci vlastního mlýna v roce 2009, kde se podařilo oddělit linky na zpracování obilovin s lepkem a přirozeně bezlepkové pohanky, tak aby u těchto potravin nehrozila kontaminace lepkem.

V současné době žije v České republice asi 40 – 50 000 lidí nemocných celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku, kteří jsou odkázáni na celoživotní dodržování přísné diety s vyloučením běžných obilovin, jako je pšenice, žito, ječmen či oves. „Chceme vyjít vstříc a nabídnout kvalitní bioprodukty i této skupině našich zákazníků“, říká zakladatel společnosti Ing. Martin Hutař. Firma jednotlivé vyrobené šarže testuje vysoce citlivou imunochemickou metodou „ELISA gliadin test“ a bezlepkovost svých produktů garantuje logem Gluten free.

Martin Hutař navíc upřesňuje: „K tomuto kroku rozvoje firmy jsme se rozhodli, tak aby vycházel a byl v souladu s naším celkovým posláním.“ K němu patří například pěstování a zpracování zapomenutých plodin, které se dříve na našem území běžně využívaly. Jednou z nejdůležitějších z nich je právě bezlepková pohanka.

Poslání firmy odpovídá i znovuvyužívání starých objektů. „Žádný z objektů naší firmy nebyl vystaven na „zelené louce“, využíváme tzv. „brownfields“. Proto i nová balírna vznikne na místě bývalého podniku na zpracování lnu, který byl po dlouhé roky nevyužíván“, vysvětluje. Termín brownfields označuje opuštěná území s rozpadajícími se budovami a zanedbané nevyužívané průmyslové stavby. Základní myšlenka regenerace brownfields vychází z principů udržitelného rozvoje. Lze tak totiž snížit zbytečné zábory orné půdy pro investice na zelené louce (tzv. greenfields) a účinně přispět k ochraně životního prostředí.

„Rekonstrukce balírny by měla být dokončena už v příštím roce a již nyní se mi rodí v hlavě nové myšlenky na další ekologické plány rozvoje s využitím například vodní elektrárny či fotovoltaiky“, prozrazuje zakladatel firmy.

Se svými 1 200 položkami v sortimentu patří firma PRO-BIO, s.r.o v současné době mezi největší výrobce a zpracovatele biopotravin v České republice. V letošním roce oslaví tato společnost 20. výročí od svého vzniku.

Další informace:

Barbora Hernychová, PRO-BIO, obchodní společnost s. r.o.

Tel: 777 935 189
e-mail: hernychova@probio.cz
www.probio.cz
www.bioweb.cz


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /data/web/virtuals/77816/virtual/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273